Opłaty

Na każdym sporządzonym dokumencie notariusz wymienia wysokość pobranego wynagrodzenia, podatków i innych opłat, powołując podstawę prawną. Łączne koszta związane z podpisaniem aktu notarialnego – bądź z dokonaniem innej czynności notarialnej – składają się z kilku pozycji, których rodzaj i wysokość uzależnione są od charakteru danej czynności.

W celu wyliczenia sumy opłat za daną czynność uprzejmie prosimy o kontakt z kancelarią – osobisty, telefoniczny bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej. Prosimy mieć na uwadze, że informacje dotyczące kosztów, udzielane bez wglądu w dokumenty, mają wyłącznie charakter orientacyjny i jako takie nie są wiążące. Często bowiem po dostarczeniu dokumentów koniecznym okazuje się dokonanie innych czynności lub czynności w zakresie innym, niż przez Państwa sugerowane.

Przypominamy, iż udzielanie wszelkich informacji dotyczących planowanej czynności notarialnej – a w tym i jej kosztów – jest nieodpłatne.

Taksa notarialna i VAT od taksy

Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnej przysługuje wynagrodzenie, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności. Wynagrodzenie to (taksa notarialna) naliczane jest na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, przy czym nie obejmuje ono ewentualnych kosztów przejazdu i innych niezbędnych wydatków, poniesionych przez notariusza w związku z dokonaniem czynności.

Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia wysokości taksy.

Do taksy notarialnej doliczany jest – na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o tym podatku – podatek od towarów i usług (VAT) w stawce wynoszącej obecnie 23%, przekazywany następnie przez notariusza do Skarbu Państwa.

Informujemy, że jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego – właściwego ze względu na miejsce jej zamieszkania – o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Sąd po ustaleniu, że zachodzi potrzeba dokonania czynności, wniosek uwzględnia, wyznaczając notariusza do dokonania żądanej czynności. Za stronę zwolnioną od ponoszenia wynagrodzenia za czynność notarialną wynagrodzenie ponosi Skarb Państwa.

Podatki

Jeżeli w związku z dokonywaną czynnością notarialną powstaje obowiązek zapłaty podatku, notariusz – pełniący funkcję płatnika – obowiązany jest do obliczenia i pobrania od podatnika podatku, a następnie wpłacenia go w zakreślonym terminie właściwemu organowi podatkowemu.

Notariusz pełni obecnie funkcję płatnika:

  • podatku od czynności cywilnoprawnych – na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o tym podatku – w zakresie czynności dokonywanych wyłącznie w formie aktu notarialnego,
  • podatku od spadków i darowizn – na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o tym podatku – w zakresie dokonanej wyłącznie w formie aktu notarialnego darowizny albo zawartej w formie aktu notarialnego umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie.

Ustalenie kwoty należnego podatku odbywa się na podstawie przepisów wyżej przywołanych ustaw – przy czym notariusz obowiązany jest uzależnić sporządzenie aktu notarialnego od uprzedniego zapłacenia podatku bądź pobrać należny podatek najpóźniej z chwilą sporządzenia tegoż aktu.

Opłata sądowa

Jeżeli sporządzany akt notarialny zawiera w swej treści wniosek o wpis do księgi wieczystej podlegający opłacie sądowej, notariusz pobiera od wnioskodawcy tę opłatę – zaznaczając w akcie jej wysokość – po czym przekazuje ją właściwemu sądowi rejonowemu.

Notariusz obowiązany jest uzależnić sporządzenie aktu notarialnego od uprzedniego uiszczenia mu należnej opłaty sądowej.

Forma płatności, rachunki bankowe kancelarii

Uiszczenie wszelkich należności związanych z dokonaną czynnością notarialną winno nastąpić niezwłocznie po jej zakończeniu, gotówką w kasie kancelarii.
Możliwe jest również uiszczenie należności przed dokonaniem czynności – przelewem na rachunek bankowy kancelarii – po wcześniejszym ustaleniu łącznej kwoty należności oraz po uzgodnieniu takiego sposobu zapłaty, przy czym:

  • rachunkiem właściwym dla rozliczeń bezgotówkowych jest prowadzony w mBanku S.A. z/s w Warszawie rachunek nr: 30 1140 2017 0000 4202 1298 2590,
  • rachunkiem właściwym dla depozytów jest prowadzony w mBanku S.A. z/s w Warszawie rachunek nr: 81 1140 2017 0000 4702 1298 2591.

W przypadku płatności przelewem uprzejmie prosimy mieć ze sobą na spotkaniu potwierdzenie dokonania przelewu, wydane przez bank zgodnie z ustawą Prawo bankowe.

Informujemy, iż najbliższy bankomat znajduje się ok. 200 metrów od kancelarii – na ulicy Grobla I, naprzeciw drogerii Rossmann (bankomat Euronet).

Kancelaria Notarialna
M. Dębski A. Arcyman-Małkowska S.C.
80-835 Gdańsk, ul. Szeroka nr 58/60 lok. 2
tel. (58) 718-14-26
tel. kom. 530-520-370
kancelaria@notariusze.gda.pl
NIP 583-315-60-88
mBank nr: 30 1140 2017 0000 4202 1298 2590

czynne:
pon. - pt. 9.00-17.00
sob.      10.00-13.00
pozostałe terminy do uzgodnienia